POMPA CIEPŁA
Czy naprawdę warto?
W ciągu ostatnich lat pompy ciepła podbijają Polski rynek instalacji grzewczych. Jako nowoczesne i ekologiczne urządzenia zyskało renomę optymalnego wyboru. Wizytówka pompy ciepła jest jej bezemisyjna eksploatacja oraz ekonomiczne użytkowanie, co w dzisiejszych czasach kryzysu energetycznego jest jeszcze bardziej widoczne. Warto zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, czy poma ciepła to tylko zalety a może również jakieś wady ? Sprawdźmy.
Co to wogóle jest pompa ciepła i jak działa?
Na początku warto zaznaczyć, że jest to nowoczesne rozwiązanie stawiające na ekologie i oszczędność. Pompa ciepła pobiera energię cieplną z tzw. dolnego źródła, czyli z powietrza ( najpopularniejsze rozwiązanie), ale również z gruntu lub z wody. Instalacja pompy ciepła ma za zadanie pozyskanie i przetransportowanie ciepła do instalacji. Sytuacje, kiedy warunki atmosferyczne są ekstremalne pompa ciepła wyposażona jest w grzałkę która wspomaga pobór ciepła ze źródłem naturalnych.
Na rynku obecne są trzy rodzaje pomp ciepła:
- gruntowe pompy ciepła,
- powietrzne pompy ciepła,
- wodne pompy ciepła.
Na rynku polskim najbardziej popularne stały się pompy ciepła zasilane powietrzem ze względu na swoją wydajność oraz niski koszt montażu w porównaniu z pompami ciepła gruntowymi, które są bardzo wydajne, ale koszt instalacji jest wiele wyższy. Wodne pompy ciepła ze względu na niską dostępność odpowiednich wód są najmniej popularne.
Zalety pompy ciepła
Pompa ciepła staję się coraz częściej pierwszym wyborem Polaków jeśli chodzi o główne źródło ciepła. Warto poznać zatem zalety tej instalacji:
- Ekologiczna instalacja – źródło ciepła jakim jest pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin przy jej eksploatacji.
- Oszczędność – w dzisiejszych czasach pompa ciepła stała się najbardziej opłacalnym źródłem ciepła. Instalacja gwarantująca niski pobór energii elektrycznej zapewnia niskie koszty użytkowania.
- Bezobsługowość – można powiedzieć że pompa ciepła jest urządzeniem bezobsługowym. Poza ustawieniem odpowiedniej temperatury którą chcemy uzyskać w pomieszczeniu niema wymaga ona obsługi.
- Bezpieczeństwo – ważnym aspektem jest również bezpieczeństwo tej instalacji. Pompa ciepła nie generuje zagrożenia pożarowego czy zaczadzenia.
- Dwufunkcyjność – pompa ciepła poza główną funkcją czyli źródło ciepła oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej posiada również funkcję chłodzenia pomieszczeń w upalne dni zastępując przy tym klimatyzacje.
- Estetyka – pompa ciepła w odróżnieniu do np. pieca opałowego nie zajmuje tak dużo miejsca, jednostka zewnętrzna jest estetyczna i nie potrzebuje dużo przestrzeni. Nie potrzebujemy również miejsca na składowanie opału.
Wady pompy ciepła
Niestety nieudało się wymyśleć jeszcze urządzenia które niemiało by wad. Poznajmy zatem minusy instalacji pomy ciepła:
- Do minusów na pewno można zaliczyć dość wysoki koszt inwestycji który w trakcie użytkowania się dość szybko zwraca, ale nie zmienia to jednak faktu że początkowy koszt instalacji jest dość wysoki.
- Warto również wspomniejć o pracy jednostki zewnętrznej która emituje hałas jest on znikomy ale warto o tym pamiętać.
- Kolejnym aspektem który należy przypisać do minusów jest obniżona sprawność pompy ciepła w mroźnych temperaturach. Oznacza to że przy dużych mrozach pompa ciepła musi wspomagać się grzałką co generuje większe zużycie prądu.