Zaznacz stronę

Obecna sytuacja na rynku energii zmusza nas do szukania nowych rozwiązań które pozwolą na oszczędności a zarazem nie generują dużych kosztów jeśli chodzi o zmianę źródła ciepła.

Klimatyzacja z funkcją grzania. jak to działa ?

Standardem staje się iż nowoczesnych, dostępnych w sprzedaży klimatyzatorach funkcją podstawową jest system grzania, pozwalający ogrzać pomieszczenie a nawet mały dom. Z uwagi na niezbyt dużą moc grzewczą klimatyzatorów, nie mogą być one jednak traktowane jako jedyne urządzenie grzewcze w sezonie zimowym w powierzchniach wielko metrażowych. Natomiast powszechnym jest używanie klimatyzacji jako głównego źródła ciepła w kawalerkach, biurach czy domkach o małych metrażach gdzie wykorzystuje się dwie jednostki. Natomiast w okresie przejściowym klimatyzator sprawdzi się bardzo dobrze. Wczesna wiosna czy późna jesień, gdy wieczorami temperatury znacznie spadają, jednak nie na tyle, aby opłacało się uruchamiać centralne ogrzewanie. To idealny czas kiedy klimatyzator z funkcją grzania utrzyma komfortową temperaturę dla domowników. Jednostki z tą funkcja przystosowane są do pracy nawet do -15 °C. Są to urządzenia typu split czyli jedna jednostka zewnętrzna oraz wewnętrzna zlokalizowana w niedużej odległości od sufitu.

 

CIEPŁO Z KLIMATYZATORA – Czy to sie opłaca ?

Koszty które generuje ogrzewanie za pomocą klimatyzacji zależne jest od kliku czynników. W pierwszej kolejności musimy dobrać odpowiednie urządzenie o odpowiedniej mocy która zależna będzie od kubatury pomieszczenia które ma ogrzać. Warto również zwrócić uwagę na przypisaną mu klasę energetyczną gdzie klasa A to najbardziej ekonomiczna a klasa G to najbardziej energochłonne rozwiązanie. Urządzenia klasy A charakteryzują się naprawdę niskim poborem energii. Dla przykładu godzina pracy jednostki o mocy grzewczej 3200 W zużyje prądu na poziomie 1,15 kWh co przekłada się na około 70 gr za godzinne pracy zakładając koszt jednej kWh na 0,60 zł.